Svako od nasi ma neki komad starog nameštaja. Da li je u pitanju Vaš lični ili od roditelja,bake,deke… Često možete videte kako se prilikom renoviranja stanova stari nameštaj baca I to po pravilima I propisima u kontejnere za šut koje možete poručiti kod nas. Međutim ukoliko ne želite da bacite sav stari nameštaj imamo ideju kako da ga osvežite I restaurirate sami. Komad namestaja koji je od punog drveta odnosno nije od iverice I nema presvlaku od medijapana može da se restaurira na sledeći način.
Prvo što radite skidate sa nameštaja metalne delove poput ručica,stakla… Ukoliko su oštećeni možete ih zameniti novim. Zatim ukoliko postoje ošćenja u smislu rupa one se mogu popuniti drvofiksom. Zatim potrebna vam je šmirgla za drvo kojom ćete skinuti boju I lak koji se trenutno nalazi na nameštaju I na taj način pripremiti nameštaj za dalji rad. Obavezno nakon šmirglanja vlažnom krpom skinite svu prašinu koja se nalazi na nameštaju. Nakon toga premazujete nameštaj prajmerom koji mora potpuno da se osuši (ovo je najobičnija tehnika restauriranja postoje u druge tehnike poput crackle tehnike koja se radi drugačije). Nakon što se prajmer dobro osušio sledi farbanje. Najbolje je ofarbati četkom ili valjkom zavisi od vrste I modela nameštaja. Bolje je da se ofarba nekoliko tanjih slojeva nego jedan debeo. Proces možda jeste duži ali je krajnji rezultat bolji.
Kada se boja osuši ide završni sloj a to je lak. Ukoliko kupite boju koja u sebi već ima lak onda je samo nanošenje boje poslednji korak. Lak se takođe nanosi četkom ili valjkom a broj slojeva laka zavisi od toga koliko želite da vam se nameštaj sija. Više slojeva – veći sjaj. Mnogima proces restauracije deluje veoma komplikovano međutim potrebno je samo malo mašte,volje I strpljenja I imaćete star a potpuno novi nameštaj koji ima Vaš lični pečat. Naravno ukoliko ipak želite da se rešite starog nameštaja možete nas pozvati a mi ćemo vam u tome pomoći.
Za još korisnih i zanimljivih saveta, posetite našu stranicu ovde.